تبلیغات
تور ترکیه: تور استانبول، تور چشمه، تور آنتالیا تابستان 97 - آواز و رقص در ترکیه
منوی اصلی
جستجو

تور ترکیه: تور استانبول، تور چشمه، تور آنتالیا تابستان 97

 • image
 • image

آواز و رقص در ترکیه

براساس بعضی برآوردها، ترکیه تقریباً دارای ده هزار آواز و رقص عامیانه و بومی است. در مناطق روستایی هر حادثه همچون تولد، ازدواج، جشن و مرگ، بذرافشانی زمین و برداشت محصول دارای آواز و رقص ویژه ای است.

بعضی آوازها بیانگر عشقی رویایی، میهن دوستی، آرزوی حاصلخیزی وتمنای خوشبختی است. هر ناحیه دارای رقص محلی خاص خود است که شاید در طول صدها سال دراجرای این رقص ها دگرگونی ایجاد نشده باشد.


آواز و رقص در ترکیه
آواز و رقص در ترکیه

مردم برای اجرای این رقص ها لباس های ویژه ای که هر کدام یک اثر هنری به شمار می رود، به تن می کنند. حتی جوراب های آنان با طرح هایی بافته شده است که معانی پنهانی را بیان می دارند. دولت از برگزاری کلاس های آموزشی رقص جوانان حمایت می کند، و بدین ترتیب این رقص ها هیچ گاه فراموش نخواهند شد.

دراویش چرخنده (رقصندگان سماع) به اجرای رقصی می پردازند که با مفهوم اروپایی رقص متفاوت است. درویش ها صوفیان مسلمان بودند و این فرقه خاص (مولویه) در قرن سیزدهم پایه گذاری شد. دراویش چرخنده بر این باورند که با این رقص آیینی می توانند پروردگار را بهتر بشناسند. آنان برای دقایقی بسیار به دور خود می چرخند تا به عالم خلسه فرو روند.

آواز و رقص در ترکیه
آواز و رقص در ترکیه

هدف آنان از این رقص پذیرش عشق پروردگار است. پس از پایه گذاری جمهوری فعالیت درویشها ممنوع شد. اما در سال های اخیر آنان بار دیگر اجازه یافتند تا به اجرای مراسم خود بپردازند. آنان قباهای بلند و سفیدی می پوشند که به نماد کفن است و کلاه های قرمز مخروطی شکل بر سر می گذارند که نماد از سنگ قبر است.

هنگامی که مردم ترکیه همراه موسیقی نی وکمانچه و دهل میچرخند، می کوشند تا نیرویی را که موجب چرخش جهام می شود، هدایت کنند. در جریان اجرای این رقص آیینی انان رداهای سیاه رنگی را که نماد مزار است از تن بیرون می آورند، و به صورت آیینی قبر خود را ترک می گویند و از قید و بندهای مادی توسط مردم ترکیه می گسلند.

آواز و رقص در ترکیه
آواز و رقص در ترکیه

یکی دیگر از گونه های باستانی رقص ترکیه که امروز هم رایج است، رقص ارینتال نام دارد که در غرب با نام رقص شرقی یا رقص شکم معروف است. رقص شکم در خاورمیانه نمایانگر زیبایی و آفرینندگی زنانه است. در طول قرن ها زنان درجشن ها یا گردهمایی های غیررسمی به اجرای رقص ارینتال برای یکدیگر می پرداختند.

آواز و رقص در ترکیه
آواز و رقص در ترکیه

حرکات موجی شکم ترکیه ای ها موجب تقویت عضلات لگن خاصره می شد وتقویت این عضلات نیز زایمان را آسان تر می کرد. در هنگام وضع حمل یک زن، زنان فامیل می رقصیدند تا به صورت نمادین به تولد کمک کنند. امروز رقاصان حرفه ای گاهی در رستوران ها و باشگاه ها برای جهان گردان برنامه اجرا می کنند، و دیگر زنان ترکیه هنوز هم برای سرگرمی با دوستانشان می رقصند.
مجری تور ترکیه، تور آنتالیا، تور استانبول، تور آلانیا، تور آنکارا و تور چشمه همراه مجرب ترین کادر مسافرت در بهترین هتل های پنج ستاره کشور ترکیه با بهترین قیمت.
- سلطان تور -

آمار سایت

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

امکانات سایت

تغییر تم


انتخاب رنگ تم

سبک کانتینر

انتخاب الگوی پس زمینه